Yazma alıştırması, 10 parmak yazarak

Bilgisayar birçok alanda vazgeçilmez bir destek aracı haline geldi. Bilgisayarla ilgili beceriler de buna göre gereklidir, 10-parmak yazma alıştırması Onlardan biri. 10 parmak tipi, tüm öğrenci, öğrenciler ve çalışan insanlar için çok gerekli bir beceri olarak kabul edilir.

10 parmak yazma nedir? 10 parmak yazarak tekniği üzerinde A-Z'den.

I. 10 parmak yazma nedir?

10 parmak yazarak (dokunmatik yazma), klavyeye bakmadan yazma skout'dur. Egzersiz süreci boyunca beyin, karakterlerin klavyedeki konumunu otomatik olarak hatırlayacaktır. Accorder, yazma alıştırması sırasında 8 parmak sipariş edilecek (ana sıra) ve belirli kurallara göre hareket edecektir.

1888'de icat edilmesine rağmen 10-parmak yazma Bugün modern yaşamdaki önemini giderek daha fazla kanıtlıyor. Bu tekniğin "babası" Frank Edward McGurrin - Salt Lake City, Utah, ABD'de mahkeme sekreteri.

İi. 10 parmaklı yazmanın faydaları

- Zaman tasarrufu: Type 10 parmaklar, eğitim ve çalışma için çok zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. 75-80 kelime/dakika yazabilirsiniz. Bu sayı, hız sadece yaklaşık 30 kelime/dakika dalgalandığında birçok insanın "tetikleyici" alışkanlığından çok daha büyüktür.

- Sağlık için iyi: Önlerdeki aktiviteler gözleri, omuzları, omurgayı az çok olumsuz etkileyecektir. Yazmak için 10 parmak kullanın Göz suşu, boyun ağrısı, omuz ağrısı gibi sınırlı hastalıklar, doğru oturma duruşunu belirlemenize yardımcı olur.

- İş verimliliğini geliştirmek: Klavyedeki her karakteri "tespit etmeye" odaklanmak yerine, şimdi işle düşünmeye ve açığa çıkarmaya odaklanabilirsiniz.

- Birçok iş fırsatı açar: 2014 yılında yapılan bir Microsoft anketinin sonuçlarına göre, işverenlerin% 43'ü 10 parmak yazmanın çok önemli bir beceri olduğunu düşünüyor. İngiltere'de 10 kişiden 4'ü yazmak için 1-2 parmağ kullanma alışkanlığına sahiptir. Yazma hızları sadece 40-50 kelime/dakika arasında değişir. Önemini gösteren rakamlar Yazma alıştırması Birçok alanda, özellikle editörler, gazeteciler, çevirmenler vb. Gibi çok sayıda metin düzenleme gerektiren işler için vb.

III. Basit ve etkili yazarak 10-parmak nasıl uygulanır

1. Typingtop ile 10 parmağın etkili bir şekilde yazılmasını uygulayın

Aşağıdaki özelliklere sahip 10 parmak yazarak TypingTop:

- Çevrimiçi platformlarda yazılım, indirmek ve yüklemek için zaman yok, sınıfta ve evde pratik yapın.
- Yazma egzersizleri temelden gelişmiş, çeşitli formlarla tasarlanmıştır, öğrencilerin klavyeye hızlı bir şekilde alışmalarına ve yazıt tipi hızına yardımcı olur.
- Hedefleri pratik yapmak için belirleyin, eğitim sürecinizi izlemenize yardımcı olun.
- Yazma uygulamasını otomatik olarak değerlendirin, uygulama süresi hakkında öneri verin.
- İyi eğitim başarıları olan öğrenciler için ödül rozeti, öğrenciler için öykünme hareketleri yaratın.
- Öğretmenlerin öğrencilerin yazma uygulamalarını etkili bir şekilde yönetmelerine, sınıf ödevlerinin ve ödevlerinin sonuçlarını atamaya ve özetlemeye yardımcı olacak bir yönetim sistemi vardır.

2. Oturma duruşunu belirleyin

Oturma duruşu sadece yazma alıştırması hızını değil, aynı zamanda fiziksel sağlığınızla da ilişkilidir. Hızlı bir şekilde, doğru oturma duruşu aşağıdaki gibi deterjandır:

- Düz oturun, başınızı geriye doğru eğmeyin ve başınızı çok fazla eğmeyin. Bu boyun ve omuza baskı yapacak.

- Bacaklar rahat. El, masa üstü ve klavye ile dik bir temas açısı oluşturur.

- Ekrandan gözlere bir mesafe 50-100 cm'dir.

- Bilgisayar görmeye uygun, çok yüksek veya çok düşük değil.

3. 10 parmak yazma tekniği

10 parmak yazarak, her parmağın kendi konumu ve Rol'ü olacaktır. Aşağıdaki gibi:

Sol el için:

Endeks Parmağı: F tuşuna yerleştirilir, R, F, V, 4, T, G, B, 5 anahtarlarını kontrol edin.

Orta parmak: D tuşlarına yerleştirilir, e, d, c, 3 anahtarlarını kontrol edin.

Yüzük Parmağı: S tuşlarına yerleştirin, W, S, X, 2'yi kontrol edin.

Küçük Parmak: A anahtarına yerleştirilir, Q, A, Z, 1, ‘Sekme, kapak kilidi, kaydırma anahtarlarını kontrol edin.

 

Sağ el için:

Endeks Parmağı: J Keys üzerine yerleştirilmiş, kontrolleri H, Y, N, 6, 7, U, J, M.

Orta Parmak: K Keys'e yerleştirilir, Keys 8, I, K, <.

Yüzük Parmağı: L tuşlarına yerleştirin, anahtarları kontrol edin 9, O, L,>.

Serçe parmak: ; tuşlarına yerleştirilir, 0, p, :, ?, ", [,],-,+, , Enter tuşlarını kontrol edin.

 

IV. 10 parmak yazarken, yazma pratik yaparken prensipler

- Klavyeye çok fazla bakmayın: Tip 10 parmakları uygulamaya başlarken en büyük zorluk budur. Karakterin pozisyonunu ve yanlış yazılı olarak hatırlayabildiğiniz zaman klavyeye bakma eğilimindesiniz. Ancak, 10 parmak tip becerilerine hakim olmak istiyorsanız bunu sınırlamanız gerekir. Sert pratik yapın ve beynin anahtarları hatırlaması için zaman verin.

- Bileği çok fazla hareket ettirmeyin: Yazarken bileği kullanmak bilek ve kol yorgunluğuna neden olur. Bu nedenle, parmağınızı sadece tipte almalısınız.

- Karakterin klavyedeki konumunu hatırlamaya çalışmayın: Tip 10 parmaklara hızlı bir şekilde ve tam olarak tipte olmanın sırrı, beynin okumaya zaman ayırmasına izin vermektir. Klavyeye bakmak ve elinizi nasıl yerleştireceğinizi mekanik olarak ezberlemek yerine, bu kadar kolay ve flexibrly hareket etmelisiniz. Önceden geldikten sonra, beyniniz türü kolaylaştıran doğal bir refleksi şekillendirecektir.

- Orta kuvvet kullanın: Çok zor yazma alıştırması size daha fazla çabaya mal değil, aynı zamanda çevrenizdeki kişileri de etkiler. Bu nedenle, yeterli bir kuvvet kullanın. Bu aynı zamanda eller ve parmaklar üzerindeki basıncı azaltır.

- Başarılara çok fazla önem vermeyin: 10 parmak tipi uygulama amacı tip hızını artırmaktır. Ama bunu hatırlamalısın hizli yazma testi hepsi değil. Dakikada 90-100 kelime yazabilirsiniz, ancak sık sık yanlış yazdıysanız, dilbilgisi, her şey anlamsız hale gelir. Hız, değer doğruluğuna çok fazla odaklanmak yerine.